ykleniyor

Web Tasarım’da Renk Uyumu Nedir

Tasarım sözcüğünün kelime anlamına bakıldığında herhangi bir ürün, hizmet, nesne veya obje için tasarımcının hayal gücü, bakış açısı, kabiliyeti marifetiyle planlama, geliştirme ve üretme aşamaları yapılarak ortaya konulan bir eylem olarak nitelendirebiliriz.

Tüm tasarım alanlarında olduğu gibi web tasarım alanında da görünüm ve görsellik önemli bir kavramdır. Günümüzde web tasarım çalışmalarının bir kaç kod bilgisi ve resim düzenleme editörü bilgisiyle ortaya konulduğunu zanneden kesimler bir hayli fazladır. Diğer tasarım dallarında olduğu gibi web tasarım da alanında uzman, kreatif ve işinin ehli tasarımcılar tarafından üretilmesi gerektiğinin bilincinde olunmalıdır. Aksi halde, ortaya konulan web tasarımında alakasız ve anlamsız renk uygulamaları, içerik yerleşimleri ve düzenleri ile karşılaşmak pek de anormal olmasa gerek.

Bu nedenle web tasarım alanında göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalardan biri de renk uyumudur.

Web tasarım da renk uyumunun sağlanması, web sitesine giren ziyaretçiyi olumlu yönde etkileyecek ve ilgisini çekecek önemli etkenlerden biridir. Alakasız ve anlamsız şekilde uygulanan renkler ve stiller, web sitesini ziyaret eden ziyaretçilerin gözünde amatör ve kalitesiz ve olumsuz bir izlenim yaratır. Bu nedenle etkin ve kalıcı bir dönüşüm sağlanamaz.

Web Tasarım da Renk Uyumu Nasıl Sağlanır?

Web tasarımında renk uyumunun sağlanmasında başlıca önemli hususlar şu şekildedir;

Web site sahibinin mevcut kurum kimliği ile bütünleşmelidir.

Web sitesi tasarımında kullanılacak olan renkler ve genel olarak bu çerçevede değerlendirilmelidir. Web tasarımı yapılacak firma ya da ürün ile ilgili daha önce hazırlanmış bir kimlik çalışması mevcut ise tüm renkler bu doğrultuda düşünülmeli ve uygulanmalıdır. Örnek vermek gerekirse, X firmasının logosu veya kurumsal kimliğinin mavi ve griden oluştuğunu farz edelim. Web tasarımında genel olarak kullanılacak olan renkler kesinlikle mavi ve gri olarak değerlendirilmelidir. Web site arka planı beyaz ya da açık gri, menü ve butonları da mavi renkte olması gibi düşünebiliriz. Çok nadir de olsa tasarımın bazı noktalarında kırmızı gibi etkin renklerde kullanılması etkili olabilmektedir.

Beyaz alanların etkin bir şekilde kullanılması

Sadeliğin, temizliğin ve duruluğun rengi beyazdır. Beyazın web tasarım çalışmalarında etkin bir şekilde kullanılması, web site ziyaretçilerinin gözünde gayet sade, hoş ve güven verici bir izlenim yaratacaktır. Dikkat ettiyseniz alanında kurumsal ve profesyonel firma ve kuruluşların web sitelerinde beyaz alanların kullanımı oldukça yüksektir.

Gri ve siyahın doğru ölçüde kullanılması

Tüm web tasarım çalışmalarında genelde yapılan en büyük hatalardan biri de siyahın direkt olarak kullanılmasıdır. Basılı tanıtımlarda siyah her ne kadar etkili olsa da web çalışmalarında metin ve başlıklarda siyahın direkt olarak kullanılması yanlıştır.

İnternet sitelerinin rahatça görüntülenmesini sağlayan ve birbirinden farklı ve değişik teknolojilerdeki monitörler, siyahı çok net ve keskin bir şekilde göstermesinden dolayı, web sitelerde metinlerin ve başlıkların direkt siyah olarak renklendirilmesi, web site ziyaretçilerinin gözlerini yorar ve hızlı bir şekilde web sitenizi terk etmelerini sağlar. Bu nedenle direk olarak siyah kullanmak yerine koyu gri veya biraz daha açık gri kullanılması, rahat ve gözü yormayan bir görünüm elde edilmesini sağlayacaktır.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

Whatsapp
X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!